niedziela, 11 marca 2012

,,Inna?,, Irena Jurgielewiczowa

,,Danka stała z pochyloną głową czując, jak wzbiera w niej dławiące uczucie, podobne do nienawiści. (…) Gdyby wiedział, co przed chwilą przeżyła – żeby uniknąć upokorzenia, żeby być jak wszyscy! Gdyby wiedział, jak z człowiekiem bywa, jeśli życie od początku ułoży mu się na bakier, zupełnie inaczej, niż powinno!,,
Czy dziewczynie w czerwonej czapce uda się przezwyciężyć ,,inność,,?
Zenek czy Marian jest dla Danki ,,tym najważniejszym chłopakiem,,?
Komentarz: Kontynuacja książki ,,Ten obcy,, jest tak samo zjawiskowa. Danka jest takim typem dziewczyny, który ma wszelkie obawy, wątpliwości, często się boi i okazuje nieprzyjemną szorstkość wobec innych ludzi. To nie bierze się z tego, że wychowywała się w domu dziecka, ponieważ straciła rodziców, gdy była mała. To raczej świadomość, że ludzie będą się nad nią litować i z góry przesądzą o jej inności. Tego się właśnie obawia od zawsze.
Lecz kiedy spędza święta w Jurocinie wraz z Marianem i Julkiem, zauważa, że chłopcy nie traktują ją jako dziwną sierotę.
Powieść trafia do ludzkich serc i pozostawia po niej trwały ślad, który pozwala na powracanie umysłem do zdarzeń jakie przytrafiły się przyjaciołom w czasie lata(,,Ten obcy,,) oraz kiedy musieli się zmierzyć z nowymi doświadczeniami w czasie zimy(,,Inna?,,).
Te obie książki są wspaniałe.
Narracja:3-osobowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy