piątek, 6 lipca 2012

,,Nieśmiertelni. Miłosne opowiadania wampiryczne"

Atrakcyjność wampira przekracza granicę szalejących hormonów i naszych najprostszych, najbardziej podstawowych uczuć.

Zmysłowość i pokusa nie zrodzą się wyłącznie z ukąszeń i krwi. Nie ma mowy! Ukąszenia i krew nie są szczególnie ponętne, nawet jeśli doda się do nich tajemniczego, seksownego faceta albo kuszącą laskę.
Ale wystarczy doprawić to do smaku przywilejem praktycznie wiecznego życia z dodatkiem chroniącej przed starością odporności na przemijanie i mamy zupełnie nową jakość. Wampiry wypowiedziały wojnę samemu czasowi… i zwyciężyły.

Ze wstępu P.C. Cast
Komentarz: A więc zaczynając od ogólnej oceny, opowiadania są naprawdę dobre, z niektórych powstałyby świetne książki a reszta idealnie wygląda w swojej pierwotnej postaci. Każde z nich jest przepełnione miłością, ponętnością, tajemniczością i indywidualnością. Wampiry są przedstawione z zupełnie innego punktu widzenia, lecz to tylko w pozytywnym znaczeniu.

Pierwsze opowiadanie Cynthii Leitich Smith pt: ,,Nawiedzona miłość” jest napisana z perspektywy chłopaka – wampira, który czuje łączącą go więź z duchem ze starego kina. Po kolei odkrywa tajemniczą śmierc Sonii(ducha), to czego się dowie zaszokuje każdego czytającego.
Kristin Cast w ,,Bursztynowym dymie” przedstawia postać Jenny, dziewczyny przeznaczonej wampirowi Alekosowi. Jako jego wybranka zostaje zamieniona w to czym jest Alek. Oboje stają na czele jako łowcy demonów. Sytuacja się komplikuje, kiedy matka dziewczyny zostaje porwana przez jednego z nich.

Rachel Caine (znana z serii: ,,Wampiry z Morganville”) w opowiastce ,,Martwy tropiciel” wciela się w normalnego chłopca, którego ojciec jest łowcą wampirów. Wypowiedzi głównego bohatera są przekomiczne, czym zyskuje moją sympatię.
Tanith Lee w ,,Dobrych manierach” pokazuje jak w łatwy sposób można połączyć przeszłość z teraźniejszością. Jako tajemnicza Lelystra (Lel) poznaje na balu - organizowanym przez jej dalszą rodzinę – chłopaka(wampira) który przypada jej do gustu. Będzie się starała aby wytłumaczyć mu prawa jakie obowiązują w świecie wampirów.

Richelle Mead w ,,Świetle księżyca” ujawnia świat, w jakim panują wampiry. Lucy, jest poszukiwana, w ucieczce pomaga jej Nathan( normalny chłopak). Oboje łączy tajemnicza więź, lecz czy przetrwa kiedy zagrozi im niebezpieczeństwo, a ich miłość przejdzie próbę?
Nancy Holder w ,,Przemienionej” pokazuje wampiry ze złej strony, kiedy to one zapanowują nad światem i zabijają każdego człowieka. Jilly musi odnaleźć swojego ukochanego Elliego( a zarazem przyjaciela), a następnie uratować go przed jego psychopatycznym chłopakiem.

W ,,Żarłocznych” Rachel Vincent skupiamy się głównie na syrenach( jak dla mnie to trochę bezsensu, że dodali to opowiadanie skoro nie jest o wampirach). Syrenach, które wysysają energię z ludzi.
W ,,Wolnej” Claudii Gray przenosimy się do dziewiętnastego wieku i dowiadujemy się o tym, jak trudno w tamtych czasach byłoby związać się z czarnym chłopakiem. Patrice właśnie przeżywa taką sytuację, tylko że na domiar poznaje wampira, który spowoduje tragedię jej związku, a z niej uczyni potwora.

Jak dla mnie najlepszym opowiadaniem była ,,Wolna” zaś kiepskim dla mojego gustu ,,Żarłoczne”.
Narracja: 1-osobowa i 3-osobowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy