sobota, 14 lipca 2012

,,Zawładnięci" Elana Johnson

Zawładnij innymi, bo jeśli nie… inni zawładną tobą…

Kontrolerzy śledzą każdy twój ruch.
Identyfikatory rejestrują każdy twój krok.

Transmisje sączą ci co noc do głowy, co masz myśleć.
W mieście migających technoświateł i czytników tęczówki w każdych drzwiach nie ma miejsca na samodzielne decyzje.

Szesnastoletnia Vi nie zamierza przestrzegać praw ustanowionych przez Tych-Od-Myślenia. Już dawno odłączyła się od ich transmisji, które przekazują jedyną oficjalną wersję tego, co mają myśleć mieszkańcy Dobrych Ziemi.
Zależy jej tylko na Zennie, narzeczonym wybranym jej przez Tych-Od-Myślenia. Ale jeśli zostanie zesłana do Złych Ziemi, nigdy go już nie zobaczy.

Musi uciekać – razem z buntowniczym Jagiem, aresztowanym tak jak ona za złamanie prawa.
Ale Ci-Od-Myślenia nie pozwolą jej uciec.

Chcą, żeby się stała jedną z nich.
Chcą, żeby sterowała innymi… w zamian za całkowite posłuszeństwo.

Czy samodzielne myślenie jest warte każdej ceny?
Czy miłość warta jest buntu?

Komentarz: Sądzę, że notka znajdująca się na książce(patrz: powyżej) nie zachęca do przeczytania jej. Lecz kiedy zagłębimy się w fabułę, możemy odkryć nową obraz jutra.
Powieść rozgrywa się w przyszłości, znów mamy do czynienia z idealnym ustrojem panującym w naszym świecie. Tylko, że tym razem ludzie, nie potrafią jasno myśleć( codziennie mają robione pranie mózgu przez co nie potrafią się sprzeciwić władzy oraz określić własnego zdania na jakiekolwiek tematy). Główna bohaterka Violet(Vi) jest inna. Nie lubi podporządkowywać się władzy i postępować według określnych reguł. Jej siostra zginęła, biorąc udział w projekcie dla Tych-Od-Myślenia. Matka wciąż w żałobie – chociaż minęło parę lat – nie potrafi dostrzec, że jej druga córka jest pokrzywdzona przez nią. Ojciec zaginął kilkanaście lat temu, prawdopodobnie trafiając do Złych Ziemi. Tak, więc Violet miała dość ciężkie życie a pogorszyło to fakt, że trafiła za kraty, gdzie przy okazji spotkała bardzo interesującego chłopaka – Jaga. Razem muszą uciekać przed Tymi-Od-Myślenia i znaleźć bezpieczną przystań, gdzie będą mogli nareszcie uzyskać spokój. Lecz czy to im się uda? Czy nie stracą siebie nawzajem?

Książka wciąga, tak że nie można się od niej oderwać. Nie jestem pewna czy powstanie druga część, ale w duchu modlę się o to, aby tak było, ponieważ zapowiada się naprawdę ciekawie. Fabułę ,,Zawładniętych” można porównać do ,,Igrzysk Śmierci” i ,,Dobranych”. W tych książkach główne bohaterki walczą o przetrwanie i sprzeciwiają się (nie aż tak) idealnym światom. Takie powieści są godne uwagi, bo skupiają się na prawdziwych problemach jakie istnieją w naszym teraźniejszym świecie.
Narracja: -1-osobowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy