piątek, 31 sierpnia 2012

,,Księga wszystkich dusz" Deborah Harkness

TOM 1 CZAROWNICA

Tam, gdzie historia przenika się z magią, a miłość jest potężniejsza niż czas.
Piękna i młoda doktor historii Diana Bishop studiuje alchemiczne księgi w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej. Jeden manuskrypt promieniuje dziwnym lśnieniem. Brakuje mu kilku stron. A spod pisma wyłania się niemożliwy do odczytania inny tekst.

Diana wie, że by go odczytać, musiałaby użyć swoich magicznych mocy. Pochodzi bowiem z potężnej rodziny o wielowiekowych czarnoksięskich tradycjach. Z rodziny pierwszej czarownicy straconej w Salem. Ale Diana boi się swojej magii. Broni się przed nią.

Wraca jednak do księgi. Ale okazuje się, że manuskryptu nie ma w bibliotece, bo zaginął przeszło sto lat wcześniej…

Tymczasem Oksfordem wstrząsają tajemnicze morderstwa. A Bibliotekę Bodlejańską zaludniają niebezpieczne czarownice, czarnoksiężnicy, demony i wampiry. Wszyscy poszukują księgi…

Wśród tych istot, których nie sposób odróżnić od ludzi, jest urzekający Matthew Clairmont – tajemniczy światowej sławy profesor biochemii i neurologii.

Diana wie, że nie wolno jej złamać zakazu wchodzenia w uczuciowe związki z przedstawicielami innych ras. Wie, że tę miłość może przypłacić życiem.

Tak rozpoczyna się przebogata opowieść o zakazanej potężnej miłości, wśród walki o tajemnicę, która być może zmieni świat…

 Komentarz: Chociaż za bardzo nie przepadam za książkami w których wątek głównie skupia się na magii, czarnoksiężnikach i czarownicach; to muszę przyznać, że oczarowała mnie ta powieść. Wspaniale są opisane sytuacje i szczegóły, które nadają wszystkiemu płynność i barwność. Wątek miłosny jest w niesamowity sposób pokazywany z różnych stron, przez co poznajemy intencje dwóch głównych bohaterów.
Jak dla mnie jedynym minusem w tej książce są różne objaśnienia naukowe w których nie potrafię za bardzo się połapać.

Diana, jest czarownicą, ale nie jest zachwycona ze swego pochodzenia. Nienawidzi stosować magii ze względu na wspomnienia śmierci jej rodziców. Pragnie wieść normalne życie. Bez czarów i zaklęć. Pewnego dnia odkrywa manuskrypt zapieczętowany magią i od tego momentu rozpoczynają się sploty nadzwyczajnych wydarzeń. Poznaje Matthew Clairmonta, który okazuje się wampirem i chce zdobyć manuskrypt – tak samo jak inne magiczne stworzenia m.in. demony i czarodzieje. Tylko, że Matthew zaczyna zakochiwać się w Dianie. Na szczęście z wzajemnością. Jego cel zmienia się wraz z poznawaniem tej dziwnej czarownicy, zaczyna mu bardziej zależeć na jej bezpieczeństwie niż na książce poszukiwanej od wieków.

Oboje będą musieli zawalczyć o miłość i własne życie. Tylko czy związek pomiędzy wampirem a czarownicą ma jakąkolwiek przyszłość? Czy już od początku został skazany na porażkę?
Narracja: 1-osobowa
 

1 komentarz:

Obserwatorzy