sobota, 18 sierpnia 2012

,,Miasto kości" Cassandra Clare


Trylogia Dary Anioła TOM I
Tysiąc lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nefilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Łowcami Nocy.
Łowcy Nocy przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela. Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed pasożytami, zwanymi demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki. W swoich obowiązkach są wspomagani przez tajemniczych Cichych Braci. Cisi Bracia mają zaszyte oczy i usta i rządzą Miastem Kości, nekropolią znajdującą się pod ulicami Manhattanu, w której leżą martwe ciała zabitych Łowców Nocy, jacy kiedykolwiek żyli. Strzegą również Darów Anioła, trzech boskich przedmiotów, które anioł Razjel powierzył swoim dzieciom. Jednym z nich jest Miecz. Drugim Lustro. Trzecim Kielich.

Od tysięcy lat Cisi Bracia strzegli Darów Anioła. I było tak, aż do Powstania, wojny domowej, która niemal na zawsze zniszczyła tajemny świat Łowców Nocy. I mimo że od śmierci Valentine’a, Łowcy Nocy, który rozpoczął wojnę, minęło wiele lat, rany, jakie zostawił, nigdy się nie zabliźniły.
Od Powstania minęło piętnaście lat. Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. W podziemnym świece szerzy się wieść, że Valentine powrócił na czele armii wyklętych. A Kielich zaginął…

Komentarz: Clary Fray jest zwykłą dziewczyną. Jej przyjaciel Simon, jest oczarowany nią i skrycie się w niej podkochuje, ale Clary tego nie dostrzega. Razem trafiają do Pandemonium – dyskoteki w dzielnicy Nowego Jorku. Tam główna bohaterka dostrzega dziwnego chłopaka za którym podążają jeszcze bardziej podejrzani nastolatkowie. Okazuje się, że są Łowcami Nocy i przybyli do Pandemonium, aby zniszczyć demona, którym jest dziwny chłopak. I tak, właśnie zaczyna się ciąg niesamowitych zdarzeń w których Clary bierze udział. Jej matka zostaje uprowadzona, dom jest zrujnowany a w nim skrywa się niebezpieczny stwór, który o mały włos nie zabija jej.
Poznaje, przystojnego i aroganckiego Jace. Powoli zaczyna ich łączyć uczucie w którym obydwoje się zatracają, aż do momentu, kiedy dziewczyna dowiaduje się o zauroczeniu do niej Simona. Sprawy coraz bardziej się komplikują. Nie tylko z uczuciami głównych bohaterów. Valentine, najgroźniejszy z dawnych Łowców Nocy powraca szukając zemsty oraz Kielicha Anioła. Jedynie Clary może dowiedzieć się, gdzie znajduje się tajemniczy przedmiot, i tylko ona musi uratować osoby na których jej zależy.

Książka zawiera wiele zwrotów akcji. Nic nie jest pewne. Przyjaciele stają się wrogami. Mroczne tajemnice wychodzą na wierzch. Do końca powieści nie znamy zakończenia, które zazwyczaj okazywało się łatwe do odkrycia. Sekret jaki poznajemy na samym końcu zaszokuje każdego czytelnika.
Narracja: 3-osobowa

PS. Podobno w 2013 roku ma zostac zekranizowana pierwsza częśc Darów Anioła.

4 komentarze:

 1. jeeeny! nie stać mnie na kupno książki, ale z opisu wydaje sie byc świetna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam ją każdemu spragnionemu nowych przeżyc. Szybko się ją czyta, pochłonęłam ją w dwa dni - co dla mnie jest naprawdę błyskawiczne.:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka :D
  Wera, musisz przeczytać: Oddech nocy i Wezwanie! Normalnie musisz, szczególnie Oddech nocy. Przez tę książkę, teraz czytam Shakespeare'a...

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy