czwartek, 13 września 2012

,,Księga wszystkich dusz" Deborah Harkness


TOM II TAJEMNICA

Diana Bishop, młoda doktor historii z potężnej rodziny o wielowiekowych czarnoksięskich tradycjach, natrafiła w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej na zaklętą księgę, której poszukują wszystkie magiczne rasy: czarnoksiężnicy, demony i wampiry. Wśród tych istot, których nie sposób odróżnić od ludzi, był urzekający Matthew Clairmont, zagadkowy profesor biochemii i neurologii.

Połączeni potężną zakazaną miłością rozpoczęli walkę o tajemnicę, która być może zmieni świat…
Lecz każdy, kto chce rozwikłać sekret manuskryptu, naraża się na straszliwe niebezpieczeństwo. Diana i Matthew muszą schronić się nie tylko w innym miejscu, ale i czasie.

Tam gdzie być może kryje się klucz do tajemnicy…

Komentarz: Druga część skrywa w sobie więcej sekretów i przez to z maniakalnym zainteresowaniem odkrywamy je kolejno. Sytuacje są opisywane szczegółowo i wszystko czyta się płynnie oraz z zamiłowaniem – to jest prawdziwy plus dotyczący każdej powieści. Wydarzenia historyczne – choć nie jestem ich wielką fanką – czytam z prawdziwym entuzjazmem i coraz bardziej pochłaniam wiedzę, która została w tej książce streszczona. Oczywiście, zdarzają się nadal – tak jak w pierwszej części – trudne pojęcia naukowe na których się zacinam, ale da się je znieść, mając świadomość, że fabuła jest fantastyczna.
Diana zaczyna odkrywać swoje moce i korzystać je z rozwagą. Miłość do Matthew okazuje się, że została przewidziana przez jej matkę. To on jest jej prawdziwą i jedyną miłością za którą warto umrzeć. W powieści przejawia się wiele problemów jakimi są: porwanie Diany, ciągła walka o życie oraz kłopoty z ,,wyższą władzą”. To są te najważniejsze, lecz pojawiają się także mniejsze rozwiązywane szybko i sprawnie.

Diana i Matthew będą musieli znaleźć sposób na przełamanie wszelkich zasad i praw panujących w ich magicznym świecie oraz przetrwać jedne z trudniejszych chwil ich życia.

Lecz czy uda im się uniknąć śmierci, która nieubłaganie przybliża się do nich? Czy uciekną przed niebezpieczeństwem? Oraz czy własne tajemnice nie zniszczą ich?

P.S. 2 października 2012 zostanie wydana III część ,,Księga wszystkich dusz. Wędrówka.”

Narracja: 1-osobowa(pamiętnikarska)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy