sobota, 13 października 2012

,,Mroczne wyzwanie" Christine Feehan


TOM V MROCZNEJ SERII
Byli panami mroku i przez całą wieczność poszukiwali przeznaczonych im pań światła…

Już tylko krok dzieli Juliana od przejścia na stronę ciemności i przeistoczenia się w wampira. Nieśmiertelny karpatiański wojownik jest znużony długim, samotnym życiem, w którym nie ma miejsca na uczucia. Nagle spotyka Desari – i nie ma wątpliwości, że odnalazł tę jedyną. Zniewalający głos pięknej śpiewaczki sprawia, że Julian odnajduje sens swej jałowej egzystencji i zatraca się w mrocznej namiętności. Lecz czy ta, której tak pragnie, ocali jego duszę, czy zniszczy go na zawsze?

Komentarz: Kolejna wymyślona, nowa historia przez autorkę zachwyca swoją odmiennością! Piąta część ,,Mroczne wyzwanie” jest taką, jakby odskocznią od tradycyjnego wzorca występującego w tej serii. Dlaczego? Ponieważ tym razem poznajemy główną bohaterkę, która nie jest zwykłym człowiekiem o nadnaturalnych zdolnościach, ale jest Karpatianką – kobietą którą rzadko kiedy można spotkać w świecie starożytnych Karpatian. Desari – silna, zaradna i niesamowicie zdolna -  ma również bardzo ciekawą przeszłość oraz zatracone drzewo genealogiczne – między innymi już na samym początku domyślamy się, że jest spokrewniona z Gregorim(Najmroczniejszym) oraz przeżyła wraz z innymi dziećmi, pożar.

Ta, wspaniała opowieść pokazuje zupełnie inny obraz, jakim są książki Christine Feehan( w głównej mierze Mroczna Seria). Ukazuje równie silną i niezależną kobietę co Karpatianin Julian. Ona nie daje się tak łatwo przekabacić, a tym bardziej poddać czarom. Nie trzeba jej tłumaczyć – zbyt wiele – o kulturze Karpatian, ani traktować jak nieporadnego żółtodzioba. Oczywiście, nie stwierdzam że poprzednie bohaterki były jakimiś słabymi, nieporadnymi małolatami. Bo tak nie jest! One po prostu musiały zdobywać więcej doświadczenia po przemianie. Musiały dowiadywać się rzeczy, które dla nas po trzeciej części stały się już oczywistością. Dla mnie ich historie wydają się piękne. W końcu miłość pomiędzy zwykłą kobietą, a nadzwyczajnym mężczyzną jest marzeniem każdej z nas( tu: mowa o płci żeńskiej).

Właśnie dzięki Desari możemy poznać jak to jest być kimś innym. Kimś kto panuje nad sytuacją, jest niezwyciężony i ma po swojej stronie silne oparcie. Miłośc Juliana i Desari jest prawie że idealna – to jest właśnie urok tej książki: nawet najdoskonalsze istoty może połączyć coś zawierającego wady.

Powieść ,,Mroczne wyzwanie” opowiada o grupie Karpatian, którzy myślą że są jedynymi ze swojego gatunku. Jakże zaskakujące okazuje się wydarzenie, kiedy poznają Juliana Savage. Nie dość, że stawia ich życie do góry nogami, to jeszcze sprowadza na nich nie lada problemy. Ta grupa będzie musiała dowiedzieć się jeszcze wiele o życiu prawdziwych Karpatian i o ich zwyczajach. Zaś Julian będzie musiał nauczyć się oswajać równie silną wybrankę i uporać się z cieniem ze swojej przeszłości. Tylko, czy uda mu się zdusić tą ciemność, która, nawet po odnalezieniu wybranki, gnieździ się na jego duszy? Czy stawi czoło swojemu życiowemu wyzwaniu?

Narracja: 3-osobowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy