piątek, 23 listopada 2012

,,Brulion Bebe B." Małgorzata Musierowicz


Jeżycjada TOM VI

Komentarz: ,,Brulion Bebe B.” jak sam tytuł wskazuje opowiada o Beacie Bitner( nazywanej przez znajomych Bebe) i jej rozkwitaniu z brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia. Głównie, a nawet przede wszystkim mam na myśli jej przemianę wewnętrzną. Bebe z początku jest nieśmiałą dziewczyną, zawsze opanowaną i spokojną dla której cały świat wydaje się jednolity. Nie lubi się wychylać, zabawiać, ani udawać kogoś innego. To jest właśnie jej zaletą.

Bohaterka mieszka wraz ze swoim – artystycznie uzdolnionym – bratem, Koziem oraz nieco zwariowaną, roztrzepaną i równie zdolną jak syn, Józefiną, która nie przepada, kiedy dzieci nazywają ją mamą. Bardzo ciekawym faktem okazuje się, że Józefina jest kuzynką Anieli Kowalik( tudzież: Kłamczuchy, na której skupia się przede wszystkim TOM II). Aniela ma już ponad dwadzieścia lat i jest bezrobotną artystką, nie mającą własnego mieszkania ani przystani gdzie mogłaby się zatrzymać. Dlatego, przedziwnym zrządzeniem losu okazuje się, kiedy zostaje poproszona przez swoją kuzynkę, by zaopiekowała się jej dziećmi. Dla Kłamczuchy jest to naprawdę szczęście!

No, ale skupiając się w głównej mierze na Bebe, to dziewczyna zachodzi przez cały czas pewną zmianę, dzięki chłopakowi, którego przeznaczenie cały czas pcha go w jej stronę. Damazy jest nazywany Dambem ze względu na swoje uszy( duże, odstające), ale Bebe nie przeszkadza jego wygląd. Dla niej liczy się jego wyjątkowe wnętrze. Z czasem tych dwoje połączy uczucie, do którego obydwoje będą mieć wątpliwości. Na szczęście – jak w większości książek bywa, bo to właśnie za to je kochamy – zakończenie będzie udane i wszystko skończy się po naszej myśli.

W ciągu całej fabuły, można wyróżnić jeszcze ekscesy miłosne Anieli, które przybierają czasem zabawną formę oraz kłopoty z którymi, główni bohaterowie będą musieli się zmierzyć.

Jak dla mnie książka jest napisana w całkiem ciekawy sposób. Postacie wyróżniają się swoją odmiennością oraz myślę, że naprawdę fantastycznym pomysłem autorki jest powiązanie pomiędzy bohaterami z poprzednich tomów. Przykładowo w tym ukazuje się Cesia( TOM I) wraz ze swoją gromadką dzieci, Danusia której powodzi się w życiu z Pawełkiem(TOM I i II), Kreska o której dowiadujemy się, że studiuje we Wrocławiu wraz z Maćkiem(TOM V) oraz Aniela, wiecznie zakręcona Kłamczucha.

Narracja: 3-osobowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy