poniedziałek, 6 maja 2013

,,Letnia akademia uczuc 1. Anna i wodorosty" Hanna Kowalewska

Komentarz: Zagraniczny obóz nastolatków przepełniony humorem i sercowymi rozterkami.

Letnia akademia uczuć jest piękną książką, opisującą zmiany głównych bohaterów – na lepsze, na gorsze, to każdy czytelnik musi sam zadecydować. Jest wiele postaci o różnorodnych charakterach wplatających w powieść rozmaite wątki i dlatego też sprawia to wrażenie, jakby było kilka historii skupionych w jednej książce. I w rzeczywistości tak jest. Tylko, że nie ma tu niczego chaotycznego. Wszystko trzyma się całości i jest proste do zrozumienia.
Akcja rozgrywa się nad Morzem Czarnym w Bułgarii, gdzie każdy z uczestników obozu, pragnie zapamiętać jak najlepiej wakacyjne przygody. Nawet nie spodziewają się jak bardzo ten wyjazd wpłynie na ich charaktery! Każdy z bohaterów jest wyjątkowy, to oni stwarzają atmosferę i wywołują u nas albo salwy śmiechu albo wylewne smutki.

Różne osoby i różne uczucia, które z nimi wiążemy.
Kaśka, zwana Granatową Zakładką jest córką belfra z którym obozowicze wybrali się do Bułgarii. Skąd ma tą ksywkę? Cóż, po prostu jest dobrze ułożoną i sztywną dziewczyną, która kocha rozwiązywać cudze problemy. Pomaganie ma we krwi! Dosłownie! I choć może to być spostrzegane jako pozytywna cecha, to Kaśka czasem nawet nie zauważa, że jest po prostu wykorzystywana przez niektóre osoby.

Baśka(Pasztetniczka) jako przyjaciółka Kaśki, jest jej zupełnym przeciwieństwem. Wredna, pewna siebie i lubiąca zmieniać chłopaków jak rękawiczki. Ach! Muszę jeszcze dodać, że jest przede wszystkim mściwą intrygantką, bawiącą się cudzymi uczuciami. To jest jej problem i z tego też powodu Kaśka próbuje jej pomóc.
Osobami, które kochają dokuczać( rozprasowywać – jak to nazywają)Baśce i Kaśce są Fred i Albert. Bliźniacy wysokiego wzrostu, wprowadzający w fabułę elementy humorystyczne. To dzięki nim śmiałam się prawie przy każdej chwili.

Tymek( Wódz) i jego świta składająca się z Darka(Ptysia) i Krzyśka(Zezola) to zgrana paczka, która nigdy się ze sobą nie rozstaje. Są jak jeden organizm i wszystko robią razem. Zła banda ze złym przywódcą na czele(tudzież: Tymkiem, bratem Baśki).
Zuza(Zapałka) jest dziewczyną Tymka i ma już dość jego świty podążającej za nim krok w krok. Dlatego też trudno się zdziwić, że postanowią zrobić sobie małą przerwę.

Małgorzata(Złowtowłosa; Margot) inaczej spostrzega świat, jest nieśmiała, wrażliwa, ciekawa życia i zawsze trzyma się swojego najlepszego przyjaciela, Bogdana( Dzięcioła). Chłopaka mądrego, otwartego i porównywanego do super bohaterów. To właśnie jego spotka największa niespodzianka tego lata.
Aga(Pinokio) o ciętym języku i obsesji na punkcie własnego nosa, po cichu podkochuje się w Marcinie(Casanova, Fandango) którego można nazwać męską wersją Baśki.

Krótko( niestety!) wspomnę również o reszcie bohaterów: Wiesio(Koala) buntownik bez powodu, obrażony na cały świat; Jagoda(Czarna Jagoda) nieśmiała dziewczyna, nie wierząca w siebie i zbyt płochliwa; Bożenka( Pączek) sprawiająca na każdym kroku problemy, mająca kłopoty z literaturą romantyzmu(m.in. z Panem Tadeuszem… Brr!); Mariola(Fleur) wyperfumowana ślicznotka, łaknąca Marcina; Emil(Mól Książkowy), który odkryje prawdziwą Księgę Życia.
Każdy z bohaterów tworzy wokół siebie niesamowitą atmosferę.

Książka swoją dojrzałością i profesjonalizmem przebija się na wyżyny literatury.
To dzięki niej można dostrzec, że człowiek jest zdolny do zmian.

Narracja: 3-osobowa

1 komentarz:

  1. Nie czytam książek dla młodzieży, dlatego stanowczo sobie odpuszczę, mimo dobrej kreacji postaci.

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy