poniedziałek, 6 maja 2013

,,Pretty Little Liars. Kłamczuchy" Sara Shepard

TOM I

Wciąż tu jestem. I wiem o wszystkim.
                                                           A.

Alison, szkolna gwiazda, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Trzy lata później jej przyjaciółki: Emily, Aria, Spencer i Hanna, zaczynają otrzymywać niepokojące SMS – y. Ktoś zna sekrety, które chciały pogrzebać wraz z pamięcią o Ali.
Jak wiele dziewczyny są w stanie poświęcić, by prawda nie wyszła na jaw?
Komentarz: Książka na miarę typowego amerykańskiego serialu, gdzie w roli głównej są ukazane problematyczne nastolatki. Tak właśnie można by określić ,,Pretty Little Liars”.

Pierwsza część kilkunastu tomowej serii jest wstępnym przedstawieniem wydarzeń, które rozgrywają się w niezbyt dużym mieście oraz ukazaniem zmian, jakie zaszły w czwórce naszych głównych bohaterek po śmierci ich liderki – Alison.
Przyznaję, że taka tematyka jakoś nie za bardzo mnie kręci, ale chciałam zapoznać się z tą popularną serią o której mówi się wiele dobrego. I jakie mogę wysunąć z tego wnioski? Pierwszy tom ,,Kłamczuchy” sprawił, że zapragnęłam poznania dalszych losów dziewczyn. Zapragnęłam odnalezienia odpowiedzi na pytania, które mnie dręczą. Bo w końcu co można powiedzieć po przeczytaniu jednej części, w której wątki jeszcze dokładnie się nie rozwinęły?

Jest tyle sekretów, konfliktów, które się narodziły, zakazanych romansów i gierek prowadzonych przez tajemniczą A. co powoduje, że mamy chęć czytania dalszych tomów.
Co do samych bohaterek, to każda z nich jest inna( tak jak w ,,Kręgu” Mats Strandberg i Sary B. Elfgren opowiadającej o szóstce czarownic), właśnie dzięki temu ,,Kłamczuchy” zyskują wysoką ocenę. Urozmaicone charaktery, wzbogacają fabułę i sprawiają, że nie staje się monotonna oraz oklepana, ale zaskakująca i przyjemna w czytaniu.

Aria, mała, słodka brunetka, która ma nastoletniego brata w zbliżonym wieku. Wraz  z rodziną po zaginięciu Alison, zamieszkała w Europie, a dokładniej na Islandii. Po trzech latach powróciła do przywołującego złe wspomnienia miasta(przepraszam,  ale zapomniałam jak się nazywało…) bo w końcu to w tym miejscu, zapoczątkowały się jej problemy związane z ojcem. A do tego ten jej romans z nauczycielem… Cóż, to właśnie fragmenty z nią chętnie czytałam i to ona stała się jedną z moich ulubionych postaci.
Hanna, była dziewczyną ,,grubokościstą”, dlatego też ma dużo kompleksów związanych z jej wagą. Do jedzenia podchodzi z dystansem, lecz kiedy w desperacji dobierze się do jakichś mniej zdrowych rzeczy np. lody, to potrafi zjeść nawet trzy kubełki! Trzeba też wspomnieć o jej skłonnościach do kradzieży drobnych przedmiotów… Ponieważ przez to właśnie narobi wielu problemów swojej mamie.

Emily i każdy w jej rodzinie pływa i bierze albo brał udział w zawodach pływackich. Dziewczyna czuła presję, ale nie zamierzała się sprzeciwiać i łamać rodzinną tradycję. Lecz gdy tylko poznaje Maye(dziewczynę, która zamieszkuje w starym domu Alison) jej buntownicza strona bierze górę i Emily robi wszystko na przekór swoim bliskim.
I na koniec zostawiłam Spencer, o której również czytałam z przyjemnością. Jej rodzina jest zamożna i wysokich obyczajów. Nie mają żadnych problemów, a przy kolacjach grają w ,,Kto odniósł większy sukces”. Wręcz rodzina idealna. Ale pozory mylą… Tym bardziej, kiedy Spencer zakocha się w narzeczonym jej siostry.

Każda z nich była najbardziej zaprzyjaźniona z Alison i to właśnie ona znała ich największe tajemnice. A gdy Alison zniknęła, to sekrety które ją obarczyły zniknęły jak za machnięciem różdżki. Zniknęły zarówno problemy, jakie mogły z nich wyniknąć.
Lecz co się stanie, gdy się okaże, że jest ktoś inny znający każdy zły występek przyjaciółek? Ktoś kto ma wobec nich jakieś plany…

Narracja: 3-osobowa

2 komentarze:

  1. Obiecałam sobie, że nie zacznę tej serii.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy tom = Pierwszy odcinek serialu

    Ola

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy