środa, 5 czerwca 2013

,,Pretty Little Liars. Doskonałe" Sara Shepard

TOM III

Myślałyście, że wam odpuszczę? Przez cały czas mam was na oku. I może nawet patrzę na was w tej chwili. A.
Do mediów trafia film z ostatnich wspólnych wakacji Emily, Hanny, Arii, Spencer i Ali. Wspomnienia tamtego lata wracają ze zdwojoną siłą, a tajemniczy nadawca SMS-ów zaczyna realizować swoje groźby. Sekrety czterech przyjaciółek już wyszły na jaw, teraz gra toczy się o najwyższą stawkę. A. popełnia jednak błąd. Czy to wystarczy, by zdemaskować A.?

Komentarz: Sprawy coraz bardziej się komplikują…
Książka trochę różni się od swoich poprzedniczek, między innymi tym, że tutaj pojawia się wiele wiadomości, dzięki którym nasza układanka nabiera coraz głębszego sensu. Po tej części odkrywamy kto jest prawdziwym zabójcą Ali, i możemy nadal jedynie przypuszczać kto może być tajemniczym A.

W ,,Doskonałych”, nasze cztery główne bohaterki muszą się zmierzyć z wyciągniętymi na wierzch sekretami, które poznaje coraz więcej osób. I tak jak się spodziewały, ich odkryte tajemnice, nie przynoszą niczego dobrego.
Aria, zostaje wyrzucona z domu i ma poważne problemy sercowe. Dlatego też musi dokonać ostateczny wybór pomiędzy Seanem a Ezrą – jej teraźniejszym chłopakiem i byłą bratnią duszą. Czy decyzja będzie dobra? Czy pogrąży Arię w jeszcze większych kłopotach?

Emily również ma problemy w domu, odkąd całe miasto dowiedziało się o jej „upodobaniach” i romansie z Mayą. Jej rodzice będą pragnęli wyleczyć córkę z tej ,,zakaźnej choroby” wysyłając albo do specjalnej grupy wsparcia albo do ciotki mieszkającej, bodajże w innym stanie. Dla mnie to wydało się śmieszne, że rodzina Emily, myśli tak bardzo stereotypowo i nie wie podstawowych rzeczy, jakimi jest między innymi to, że homoseksualizm nie jest jakąś ciężką chorobą.
Co do Hanny, to nie wiadomo z jakiego powodu, lecz A. zaczyna jej pomagać, poprzez podawanie wskazówek. Czy to kolejny podstęp, czy A. zmiękło serce? Każdy z osobna musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Jednakże A. popełnia przez przypadek błąd, między innymi ujawnia Hannie numer swojego telefonu… Czy dziewczynie od tego momentu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo?

Wątek Spencer okazuje się w trzecim tomie najciekawszy, ponieważ dowiadujemy się wielu znaczących faktów z przeszłości, które mogą pozwolić na rozwiązanie zagadki morderstwa Alison. Czy prawda okaże się tak zbawienna, jak się tego spodziewała?
Powiem tak: jestem dość zaciekawiona dalszym ciągiem historii naszych bohaterek, ale to chyba głównie ze względu na tajemniczą A. Oczywiście, wątki przyjaciółek także mnie interesują, a szczególnie Arii i Spencer. I jestem naprawdę podekscytowana tym co może się wydarzyć w dalszych częściach.

PS. Spróbowałam obejrzeć serial Pretty Little Liars i nawet mi się spodobał. Tylko… Mogę doradzić, że kiedy czytasz książki i oglądasz odcinki, to wszystko może ci się poplątać. Bo fabuła serii i serialu w wielu szczegółach się rożni, przez co czasem masz problem z dopasowaniem faktów. Dlatego radzę wybrać jedną z nich lub najpierw przeczytać książki i później obejrzeć z przymrużeniem oka serial.
Książkowa fabuła oddaje lepiej sytuacje i ukazuje prawdziwe zachowania bohaterów, a nie tak jak w serialu, wszystko ma swoją łagodniejszą stronę i jest pokazane w pięknej oprawie.

Narracja: 3-osobowa

1 komentarz:

Obserwatorzy