wtorek, 2 lipca 2013

,,Przebudzenie" Kelley Armstrong

TOM II


Nie musisz być żywy, żeby się
obudzić…


Chloe Saunders była jednak żywą i absolutnie normalną nastolatką, a przynajmniej tak jej się wydawało do chwili, gdy poznała wstrząsającą prawdę: jest chodzącym eksperymentem naukowym. W chwili narodzin została genetycznie zmodyfikowana przez grono bezwzględnych naukowców znane jako Grupa Edisona.

Chloe dysponuje niezwykłymi zdolnościami: widzi duchy, a także jest w stanie wskrzeszać zmarłych, co często ma przerażające konsekwencje.

Co gorsza, rozwój jej talentu czyni ją groźną dla żyjących członków Grupy Edisona, którzy uznają, że najwyższy czas zakończyć eksperyment raz na zawsze. Ratując swe życie, Chloe ucieka z Lyle House z trojgiem innych nastolatków o nadnaturalnych zdolnościach: uroczym czarodziejem, cynicznym wilkołakiem i pełną temperamentu młodocianą wiedźmą. By złapać uciekinierów, prześladowcy poruszą ziemię i piekło. Dosłownie...

Komentarz: Ucieczka ponad wszystko!
Druga część trylogii Najmroczniejsze Moce jest jeszcze bardziej nadzwyczajna od swojej poprzedniczki. Tym razem Chloe Saunders musi wyrwać się z centrum ośrodka, w którym wszystko się zaczęło – poczynając na modyfikacjach genetycznych i przemianach mocy dzieciaków, a kończąc na koniecznej eliminacji projektu z nimi związanego.

Na szczęście Chloe udaje się uciec i zabrać ze sobą, osobę najmniej spodziewaną. Tudzież wroga numer jeden: Tori – niestabilną psychicznie dziewczynę, która sprawia czasem niemałe kłopoty. Problemy dwóch dziewczyn nie kończą się wraz z uwolnieniem od ośrodka, bo jak można było się tego spodziewać, szaleni naukowcy nie rezygnują ze swoich dzieł, przez co pogoń za Chloe i Tori, będzie trwać w najlepsze. Jedynym co mogą w tak niekorzystnej sytuacji zrobić to odnalezienie Simona i Dereka( czarodzieja i wilkołaka), którzy jako jedyni znają z pozoru bezpieczne miejsce.
Książka w głównej mierze skupia się właśnie na drodze i przeszkodach, jakie główni bohaterowie muszą pokonać, by dotrzeć do upragnionego celu. Cała ta przygoda jest w niesamowity sposób opisana, a osoby jakie napotyka i sytuacje które doświadcza Chloe są jak najbardziej emocjonujące. Dlatego tak trudno było mi się oderwać od tej powieści. Szczególnie też z tego względu, że rozdziały kończą się w taki sposób, że aż nas korci, aby dowiedzieć się co będzie dalej.

W ,,Przebudzeniu” poznajemy przyczynę niezwykłych mocy wszystkich dzieciaków, które przebywały w Lyle House(grzecznie mówiąc: ośrodku terapeutycznym, a nazywanym przeze mnie ,,Psychiatrykiem”).
Modyfikacje genetyczne, coś co ostatnio w książkach jest często spotykanym tematem przewodnim, np. ,,Wilk” Katarzyny Bereniki – Miszczuk. Jednakże tym razem nie zostały wszczepione geny innych gatunków, tylko moce paranormalnych zostały zmodyfikowane w taki sposób, że ich potęga nie może się równać z normalnymi nadnaturalnymi. Osobiście ten temat bardzo przypadł mi do gustu, ponieważ od zawsze pasjonowałam się biologią i nadzwyczajnymi rzeczami. A skoro w tej trylogii znalazły się obydwa elementy, to stawiam ją na podium.

Jedną z rzeczy, która cieszyła też moje oczy, był rozwijający się wątek miłosny pomiędzy Chloe a Simonem i Chloe a Derekiem(od początku stawiałam na opcję numer dwa!). Tak… Zaczyna robić się coraz ciekawiej w tym trójkącie miłosnym.
,,Przebudzenie” jest powieścią, gdzie nic nie jest do przewidzenia, co czyni ją jeszcze bardziej wartościową. Polecam z gorącym zamiłowaniem.

Narracja: 1-osobowa

1 komentarz:

  1. Jak tylko zapoznam się z częścią pierwszą, przeczytam i tę.

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy