sobota, 7 września 2013

,,Czas odwetu" Lili St. Crow


TOM V

Przed dziewczyną inną niż wszystkie – niebezpieczną, wrażliwą, samotną i zakochaną – ostatnia walka,
ostatni wybór, ostatnia ofiara

Nikt się nie spodziewał, że Dru wytrwa tak długo – morderczy trening i nieustanne zagrożenie. Ani Graves. Ani Christophe. Ani sama Dru.
Walczyła z mordercami rodem nie z tego świata. Pokonała potwory ze swoich najgorszych koszmarów. A teraz kiedy jest wyszkolona i śmiertelnie niebezpieczna, nie potrzebuje nawet broni. Ale Prawdziwy Świat pozostał jaki był – przerażający. A najgorsze ma dopiero nadejść...

Desperacka ucieczka może nie ocalić Dru, nawet jeśli jest z nią jej ukochany. Bo teraz zdrada przyjdzie ze strony kogoś, komu ufała najbardziej. Bo teraz przeżyć oznacza zapłacić niewyobrażalną cenę. Czy czyjekolwiek życie – włącznie z jej własnym – jest warte takiego poświęcenia?

Komentarz: Dru Anderson musiała przejść długą i wyboistą drogę, aby nareszcie rozkwitnąć i stać się zabójczą dla wampirów swietoczą. Tylko jaką cenę musiała za to zapłacić?
Wokół naszej głównej bohaterki działy się same nieszczęścia i można by pomyśleć, że to ona jest ich przyczyną( no, poniekąd tak jest…) lub jakąś nową odmianą fatum. Dlatego jak tu się nie załamać, kiedy twoi przyjaciele giną, ukochane miejsca zostają unicestwione, a ty nie masz nawet żadnej rodziny u której mogłabyś znaleźć pocieszenie? Cóż, ja sobie tego wyobrazić nie mogłam i nie mogę. Z tego też powodu nie powinnam się wczuć w sytuację Dru, ale… Jej spostrzeżenia, reakcje i wydarzenia, które opisywała trafiły wprost do mojego serca i muszę się przyznać, że na niektórych fragmentach łza zakręciła się w moim oku.

Tak to właśnie było z całym cyklem ,,Inne anioły”. Jeśli czytało się tak jak ja wszystkie pięć części po kolei można zauważyć zmiany zachodzące nie tylko w samych bohaterach, lecz również w pisaniu autorki.
Dru( której pełnego imienia nadal nie znam, choć sądziłam, że w ostatniej części zostanie wyjaśniona ta kwestia…), od początków ukazania jej jako nieświadomej nastolatki, walczącej ramię w ramię z ojcem przeciwko Prawdziwemu Światu i wszelkiego rodzaju demonów, do śmiertelnie niebezpiecznej swietoczy wyszkolonej by nadal walczyć przeciwko demonom, mogliśmy zauważyć jak wiele prób musiała przejść na swej ścieżce. Ta dziewczyna ma naprawdę silną osobowość i nawet nie oczekuje od innych, żeby ją ratowali z opresji. Sama zawsze stawiała czoła wszelkim problemom i pomimo tego, że czasem wychodziła obita jak worek treningowy, to nigdy się nie poddawała  i szła dalej. Pomimo młodego wieku poznała smak życia i śmierci oraz nauczyła się, że nie wszystkim można zaufać.

Innymi słowy: przeszła najwyższy poziom sztuki przetrwania.
Graves, loup garou( nowa odmiana wilkołaka?), zmężniał i także dorósł, a jego nieśmiertelny skórzany płaszcz zapewne przeszedł już do historii. Wątek miłosny między nim a główną bohaterką jest bardzo skomplikowany w szczególności w ostatniej części. Czy się kochają? Czy się nienawidzą? Tego dowiadujemy się z pewnością w ostatnich stronach powieści.

Co do Christophe’a… Eee… Christophe to Christophe, jak zwykle opanowany, niewzruszony i bardzo opiekuńczy względem Dru. Czy on się jakoś specjalnie zmienił? Raczej nie. Ale to nie oznacza, że nasza bohaterka nie zaczęła go od pewnego czasu spostrzegać inaczej.
A teraz wielkie pytanie, które każda romantyczka powinna sobie zadać: Kogo wybierze Dru? Graves’a czy Christophe’a? Niestety nie będę spoilerować, ale powiem jedynie, że zakończenie książki nie usatysfakcjonowało mnie należycie.

,,Czas odwetu” jako zwieńczenie serii ,,Innych aniołów”, jest szczerze ekscytująca. Mamy tutaj wiele niepewności, pasjonujących walk, czarów oraz atmosferę z napięciem, grożącej w każdej chwili wybuchem. To jest po prostu piękna książka!
Wspominając jeszcze o sztuce pisania Lili St. Crow - jest nadzwyczajna! Zawiera w sobie magię, dojrzałość, płynność i niesamowitą obietnicę przygody. Jako autorka serii przeszła wszelkie moje oczekiwania i jeżeli będę mieć kiedykolwiek szansę na dorwanie jakiejś innej z jej książek na pewno się skuszę.

Zatem na koniec, bo przyznaję to z wielkim bólem serca, żegnam się oto z cyklem ,,Innych aniołów”. To była naprawdę wspaniała przygoda móc zasmakować w świecie, który jest niebezpieczny a zarazem fascynujący.
Tak więc ukazuję wam oto arcydzieło współczesnej literatury i jakby to powiedział nasz umiłowany got-azjata:

,,PIERWSZA DZIAŁKA GRATIS”.
Narracja: 1-osobowa

6 komentarzy:

 1. Przeczytałam cztery tomy serii. Dwa mi się nawet spodobały, przez kolejne dwa nie umiałam przebrnąć. Jak dla mnie były nudne, dlatego zapoznanie się z ostatnią częścią przeciągam jak najdłużej. Przeczytam, ale tylko dlatego, że nie lubię mieć niezamkniętych serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że ostatnia część przypadnie ci do gustu ;) Jest tu sporo Graves'a i Christophe'a :) Oraz wiele akcji, więc nudno być nie może

   Usuń
 2. Bardzo lubię ten cykl :D Zakończenie idealne w sumie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie przepadam za takimi zakończeniami :) Wolę mieć przedstawione konkrety ;)

   Usuń
 3. Niesamowicie mnie wciągnął ten cykl, żałowałam że to koniec, lecz z drugiej strony ile czasu to można jeszcze ciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jednej strony to dobrze że skończyło się na 5 tomach, ale z drugiej miło byłoby poznać jakieś inne przygody Dru i w końcu się dowiedzieć jak naprawdę się nazywa :)

   Usuń

Obserwatorzy