niedziela, 30 listopada 2014

Manga miesiąca: ,,Deep Love" Yoshi & Yoshi Yuu +18


W tym miesiącu nie przedstawię Wam wesołej komedyjki z romansem w roli głównej. Ani też dobrego thrillera-horroru, który spowodowałby ciarki na waszej skórze. Nie. Tym razem będzie ciężka tematyka, okraszona pesymizmem, realnością, brutalnością, niesprawiedliwością życia, ale również przebłyskami nadziei i marzeniami.

Jak mogę określić, o czym dokładnie jest Deep Love? Powiedzmy, że jest kilka historii o ludziach, którzy w jakiś sposób są /byli ze sobą połączeni i każda z nich nie miała życia usłanego płatkami róż. Można by rzecz, że wszystko zaczęło się od Ayu… Ale to nie do końca będzie prawdą, bo ludzkie nieszczęścia sięgają znacznie dalej w przeszłość. Jeśli teraz myślicie, że nie rozumiecie o czym dokładnie pisze ta wariatka, to powiem jedynie na swoje usprawiedliwienie, że wszystko stanie się jasne po przeczytaniu tych kilkunastu rozdziałów :3.


Deep Love: Ayu no Monogatari


Tytuł alternatywny: Deep Love: The story of Ayu
Liczba tomów: 2
Liczba rozdziałów: 8
Przeczytałam na: centrum-mangi.pl

Ayu jest dziewczyną, która nie ma domu, ani rodziny. Nie wie czym jest szczęście i nie ma żadnych celów w życiu. Ale jakoś egzystuje, zachowując się jak wyprana z emocji pusta skorupa człowieka. Kiedy chce zarobić pieniądze to zdobywa je w prosty sposób: sprzedając własne ciało, i zawsze pobiera 50, 000 jenów. Nie chce ani więcej, ani mniej.

Ayu nigdy nie wierzyła w prawdziwą miłość, ale wszystko zaczyna się powoli zmieniać, kiedy spotyka na swojej drodze drobną, wrażliwą staruszkę oraz pieska z odciętym jęzorem. I choć każdy mógłby pomyśleć, że od tego momentu życie dziewczyny zacznie się prostować, to niestety muszę oznajmić, że będzie zupełnie na odwrót. Problemy będą narastać grubą warstwą i koniec tego może być naprawdę tragiczny…

Ogólnie rzecz biorąc, historia Ayu jest naprawdę brutalna i zawiera w sobie całą kwintesencję trudności, jakie objawiają się w życiu. Ale są też pozytywne rzeczy, które z niej wynikają: czysty obraz nadziei i miłości.

Pierwsza historia z Deep Love targa emocjami czytelnika i wyciska z niego całe hektolitry łez. Jak dla mnie to jest coś, co poruszy nawet najbardziej skamieniałe serce, a do tego zmusi do rozmyślań nad niektórymi kwestiami naszego krótkiego życia.

Deep Love: Host


Tytuł alternatywny: Deep Love: ///
Liczba tomów: 2
Liczba rozdziałów: 6
Przeczytałam na: centrum-mangi.pl 


Żeby zbyt dużo nie spoilerować na początek powiem, że ta historia jest tak jakby konsekwencją zdarzeń z Deep Love: Ayu no Monogatari. Tym razem mamy nastoletniego chłopaka Yoshiyukiego, który chce sprzedawać swoje ciało i w tym celu przychodzi do firmy specjalizującej się w tej dziedzinie. Nie jest to burdel, tylko coś w stylu umilacza dla klientek.

W ten oto sposób nasz główny bohater staje się jednym z najbardziej rozchwytywanych hostów, ale pustka w sercu nadal jest odczuwalna. Co się zmieni, kiedy spotka na swojej drodze dziewczynkę? Czy miłość może uleczyć rany?

Kolejna dawka skrajnych emocji, potoków łez i pytań o sprawiedliwość świata. Kolejny bohater, który szuka sensu życia i szczęścia. Czy mu się to uda?

Deep Love: Reina no Unmei


Tytuł alternatywny: Deep Love: Reina’s Destiny
Liczba tomów: 1
Liczba rozdziałów: 3
Przeczytałam na: centrum-mangi.pl 


Reina, przyjaciółka Ayu, próbuje ułożyć sobie życie na nowo od kiedy urodziła córeczkę. Znalazła sobie porządnego chłopaka, jej matka pomaga jej w opiece nad dzieckiem, ale wszystko zaczyna się sypać, gdy Akira (per chłopak Reiny) dowiaduje się od niej, że została zgwałcona i ma dziecko. Do tego dochodzi jeszcze wylądowanie matki w szpitalu. Od tej chwili dziewczyna musi znaleźć pracę, i pech chce, że ląduje w sex shopie…

,,Bez wątpienia, można rozwiązać każdy problem, przez głęboką, bardzo głęboką miłość.”

Kreska mangi nie jest jakoś zbytnio atrakcyjna, ale nie jest też katastroficzna. Przekazuje należycie emocje bohaterów oraz powagę sytuacji, a to jest w końcu najważniejsze. Poza tym, myślę, że i tak większość czytelników nawet nie będzie zwracać aż tak dużej uwagi na kreskę, kiedy będzie zapoznawać się z historiami trójki naszych bohaterów.

Podkreśliłam w tytule posta, że manga powinna być czytana przez osoby dorosłe, ale też dojrzałe emocjonalnie. Prawdą jest, że znajduje się tutaj wiele scen drastycznych oraz tak jak wcześniej wspominałam jest wiele brutalności i rzeczy, które młodsi czytelnicy raczej nie powinni jeszcze poznawać.

Deep Love jak najbardziej zapada w pamięci, bawi się naszymi emocjami, podburza naszą wizję rzeczywistości oraz daje do myślenia. Jest to poważna lektura naruszająca ważne tematy i na pewno zostawi po sobie wiele pytań i niepewności.

Ocena fabuły: 10/10
Ocena kreski: 6/10
Ocena postaci: 9/10
Ocena ogólna: 8/10

Dla zainteresowanych mogę jeszcze napomknąć o innej historii, której nie miałam jeszcze okazji przeczytać, a która również jest powiązana z naszymi bohaterami:
Deep Love: Pao no Monogatari, jest to między innymi opowieść o Pao, piesku, którego znalazła Ayu.


2 komentarze:

  1. W końcu muszę zabrać się za czytanie mang :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie czytałam mang, ale mnie zaintrygowałaś. Być może kiedyś się jednak odważę :D

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy