sobota, 13 czerwca 2015

Tematycznie #5 Silna heroina


Jakkolwiek mylnie by to mogło brzmieć dzisiejsze Tematycznie nie będzie o narkotykach lub innych używkach branych przez bohaterów książkowych – chociaż to równie byłoby ciekawe. Chciałam się dziś skupić na sile kobiet, czyli na bohaterkach, które przełamały niegdyś uwielbiany stereotyp panienki w opałach, niedojdy, bądź głupiutkiej dziewczynki, i wykazały się niesamowitą siłą psychiczną oraz fizyczną. Kobiety, które chcę przedstawić są wyjątkowe i gdybym osobiście miała wybrać swoją małą feministyczną armię, to na pewno nie mogłoby ich zabraknąć.

PS. Kolejność nie ma znaczenia.1. Julia Ferrars - Dotyk Julii
Przez pierwsze dwie części nasza główna bohaterka zachowywała się dość depresyjnie, nie potrafiła się pogodzić z tym, że dar uśmiercania ludzi poprzez dotyk jest jej nieodłączną częścią, ale wszystko się zmienia przy ostatnim tomie, gdzie wraz z akceptacją Julia dostaje niezłego powera i rozwala wszystko i wszystkich na swojej drodze. Wraz z jej mocą i siłą umysłu zasłużyła sobie na znalezienie się na tej liście.

2. Mara Dyer - Mara Dyer
Każdy kto czytał i poznał Marę, wie, że z nią nie warto zadzierać. Wystarczy jedna jej myśl, aby uśmiercić człowieka lub inne żywe istoty. Jej siła rażenia jest ogromna, a jeśli chodzi o determinację i chęć walki o bliskich, to na tym polu przebija wszystkich.


3. Cealena Sardothien - Szklany Tron 
Najlepsza zabójczyni, której imię jest rozsławione na całym kontynencie, której bystrość umysłu dorównuje sile i potędze. Do tego trzeba dodać brak wyrzutów sumienia za zabijanie poszczególnych osób oraz trzeźwość umysłu przy podejmowaniu decyzji. Największy bad ass żeński :3.

4. Lena – Delirium
Lena podobnie jak Julia potrzebowała czasu i odpowiednich czynników, by zmienić swój sposób patrzenia na świat oraz wyzwolić w sobie siłę. W przypadku Leny zmiana zaszła już przy drugiej części trylogii, gdzie przeprowadza wraz z innymi rewolucję i wspomaga ruch oporu w walce o wolność dla miłości.


5. Dzwoneczek – Chłopcy
Oczywiście to nie jest bajkowa słodka wróżka, która czasem odstawiała jakieś numery względem Wendy. W Chłopcach Jakuba Ćwieka, Dzwoneczek to największa zołza, która jest szefem gangu motocyklowego i dla swoich Chłopców jest w stanie zrobić wszystko.

6. Natsya Kashnikov - Morze spokoju

Jedna z bohaterek gatunku New Adult, która moim zdaniem jest najlepiej wykreowaną z nich wszystkich, które do tej pory mogłam poznać. Natsya musiała przejść wiele cierpienia oraz niesprawiedliwości losu, jednakże pomimo tego, nigdy się nie poddała i nie próbowała znaleźć prostej drogi ucieczki. Zawsze prze naprzeciw wszystkim i ma w nosie co kto o niej myśli.

7. Ruby – Mroczne umysły 
Ruby także przechodzi zmianę (tak jak Lena w drugiej części) i staje się wyszkolonym żołnierzem. Kiedy do tego dodamy jej moc władania umysłami wychodzi nam niebezpieczna kombinacja.

8. Katniss Everdeen – Igrzyska Śmierci 
Zgłosiła się zamiast siostry do wzięcia udziału w krwawych igrzyskach, wiedziała, że ma nikłe szanse na przeżycie, a mimo wszystko się zgłosiła. Przez całą trylogię udowadnia nam jak silna jest psychicznie i ile potrafi zdziałać bez niczyjej pomocy. Jej atrybutem jest zdolność celnego strzelania z łuku.

9. Tris – Niezgodna
Tak samo jak w przypadku Katniss, potrafi o siebie zadbać i walczyć według swoich ideałów. Nie bała się dokonywać trudnych decyzji, walczyła pomimo paraliżującego ją strachu i zawsze myślała o dobru innych.

10. Georgia Mason – Feed 
Jako dziennikarka potrafiła zawsze dotrzeć do prawdy i przekazać ją wszystkim ludziom pomimo konsekwencji. Potrafiła przetrwać w tym okrutnym świecie opanowanym przez zombie i wykazała się ogromną siłą determinacji.11. June – Rebeliant
Skopać tyłki potrafi, jako najmądrzejsza osoba potrafi dokonywać rozsądne decyzje i potrafi się buntować. Osobiście nie chciałabym stanąć na jej drodze.

12. Hazel Grace Lancaster – Gwiazd naszych wina 
Ma raka, wie że nie dożyje starości, a pomimo tego zachowuje się normalnie. Do życia podchodzi z rezerwą i pełną ironią oraz nie boi się czerpać z niego garściami. Jako bohaterka jest silna psychicznie i ukazuje nowy pogląd na sprawę śmierci.

13. Wiktoria Biankowska – Ja, diablica 
Dziewczyna, która z początku wyglądała na zwykłą duszyczkę skazaną na piekło, z czasem okazała się być kimś więcej. Nie straszne jej diabły, anioły, a nawet sam Lucyfer.

A czy wy znacie jakieś przykłady silnych heroin?

5 komentarzy:

 1. Zdecydowanie Celaena to moja faworytka <3 W sumie zgadzam się co do wszystkich postaci, które wymieniłaś (z książek, które czytałam).

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście uwielbiam w powieściach wojownicze bohaterki - wówczas są mi bliskie, gdyż sama taka jestem. Kilka bohaterek z twojej listy już poznałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tej listy nie miałam styczności tylko z Dzwoneczkiem i Georgią, ale zgadzam się z Twoimi wyborami. :) Moimi faworytkami są Celaena, Mara i Ruby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam praktycznie o każdej z nich, jednak znam tylko Nastyę, Katniss i Hazel. A z innych przykładów... może tak Sonea z "Trylogii Czarnego Maga", Lumikki z "Czerwone jak krew" i Yukiko z "Tancerzy burzy". Ach, no i Emerahl z "Ery Pięciorga". ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałam o żadnej z nich, prócz Yukiko, którą również chciałam dodać na tą listę :D

   Usuń

Obserwatorzy