czwartek, 16 lipca 2015

,,Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" Claire North


Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz.

Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry’ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: „O mało mi nie umarłeś, doktorze… Muszę wysłać wiadomość w przeszłość”.

Oto opowieść o wcześniejszych – i późniejszych – wydarzeniach z życia Harry’ego. Podejmuje on próbę ocalenia przeszłości, której nie może zmienić. Stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy.

Komentarz: ,,Kto żałuje przeszłości, żałuje własnej duszy.”

Naprawdę ciężko było mi poukładać sobie w głowie wszelkie przemyślenia na temat Pierwszych piętnastu żywotów Harry’ego Augusta. Sprawiło mi to niemało kłopotów i w pewnym momencie wraz z moją przyjaciółką zażartowałyśmy, żeby napisać jedynie: Książka jest genialna. Czytajcie! Te słowa idealnie oddają cały sens niniejszej opinii, dlatego jeślibyście nie wiedzieli co ja w ogóle piszę, to pamiętajcie: Książka jest genialna!


Nie mamy tutaj przedstawionych typowych podróży w czasie – ogólnie rzecz biorąc bohaterowie nie mogą przenosić się do przeszłości, ani przyszłości, ale charakteryzuje ich coś innego: zdolność ponownego odrodzenia się i przeżycia swojego życia na nowo. Żyją, umierają, odradzają się. I tak w kółko. W nieskończoność. Czy jest to dar czy przekleństwo? Odpowiedź może wyrobić sobie sam czytelnik, poznając losy naszego głównego bohatera oraz innych pobocznych postaci, których historie i przeżycia są różnorodne. Żeby aż tak się nie pogubić w historii i głównym problemie powieści, autorka przedstawia nam wszystko z punktu widzenia Harry’ego Augusta. Bohatera, który żył już piętnaście razy i który miał okazję doświadczyć wielu interesujących rewolucji, wojen, nowych wynalazków; mógł zapoznać się z wieloma interesującymi ludźmi, objeździć świat i to wszystko na przełomie XX/ XXI wieku. Oczywiście, żeby jeszcze bardziej urozmaicić historię Claire North nie ukazuje nam jedynie ciekawostek związanych z ponownym odradzaniem się, ale wprowadza dość niepokojący problem, który nie powstrzymany przez Harry’ego może doprowadzić do przyszłego końca świata. W ten oto sposób niezwykła egzystencja bohatera nabiera donioślejszej formy.


,,Doktorze August, najgorsza jest samotność w tłumie. Człowiek może kiwać głową, uśmiechać się, normalnie rozmawiać z innymi, ale udawanie sprawia, że jego dusza coraz bardziej oddala się od ludzi.”

Samo wykonanie do którego wlicza się pomysł, logika, ogarnięcie wydarzeń oraz ciekawe ułożenie wydarzeń, które zaskakuje i nie jest oczywiste do samego końca – to wszystko jest skonstruowane po mistrzowsku! Autorka jest prawdziwym geniuszem jeśli chodzi o jakieś naukowe (biologiczne, fizyczne), czy historyczne ciekawostki, do tego wszystko opisuje w dość zrozumiałym i prostym języku. Ogólnie jej styl pisania jest przyjemny w czytaniu, a sama książka wciąga, tak ze nie można się od niej oderwać.

,,Każdy jest uczciwy we własnych oczach.”

Bohaterowie są fantastycznie wykreowani, począwszy od Harry’ego, którego emocje, przemyślenia i podejmowane decyzje są bardzo realnie przedstawione , a zakończywszy na postaciach pobocznych, których historie i działania również poznajemy z zapartym tchem. Jeśli chodzi o zakończenie to jest mocne i satysfakcjonujące, można nawet powiedzieć, że z przytupem. Jeśli mam być szczera to powieść wywiera same pozytywne emocje i pozostawia po sobie wiele do namysłu oraz ciekawe wspomnienia. Nie skłamię mówiąc, że jest to ambitniejsza lektura, która narusza kilka głębszych kwestii, przykładowo samej natury człowieka, czy postępowania moralnego/etycznego człowieka prawie że nieśmiertelnego. Uwielbiam, stawiam na piedestałach, wychwalam Pierwszych piętnaście żywotów Harry’ego Augusta, bo z tą książką powinien się zapoznać każdy, bez wyjątku. Nie pozostawia obojętnym i zasługuje na miano jednej z najlepszych – na pewno w przyszłości będzie uważana za klasyk! Polecam! Polecam! Polecam!

,,Nie ma straty, jeśli ktoś nie pamięta, co stracił.”

6 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie ta książka. Zresztą wątek przyszłości zawsze jest ciekawy. Muszę przeczytać tę książkę, mam duże oczekiwania względem niej;)

  pokolenie-zaczytanych

  OdpowiedzUsuń
 2. Treść książki skojarzyła mi się z powieści :Nigdy i na zawsze"...lubię tego typu historie więc pewnie się skusze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiem, że koniecznie muszę przeczytać! Wszystko mnie przekonuje w tej książce. Fabuła brzmi fantastycznie, choć przypomina trochę "Efekt motyla". Do tego kuszą ciekawie skonstruowani bohaterowie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od momentu, kiedy zobaczyłam tę książkę na wystawie, wiedziałam, że muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mówię ci: "Książka jest genialna" to byłaby najciekawsza recenzja ever :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę u siebie i wprost nie mogę się doczekać lektury. :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy